Целта на "Екоферма с.Брестак" е популяризирането на "биохумуса" като органичен продукт спомагащ земеделието,цветарството,овощарството и всички отрасли използващи наторяване.
Търсене в този блог
Показват се публикациите с етикет мярка 112. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет мярка 112. Показване на всички публикации
понеделник, 21 юли 2014 г.
сряда, 21 май 2014 г.
Калифорнийските червеи не търпят нашенските измамници !!!
!!! ВАЖНА ИНФОРМАЦИЯ !!!
Калифорнийските червеи не търпят нашенските измамници !!!
Ако количеството им във фермата е малко, биохумусът е менте!!!
Димитър Димитров, председател на Националната асоциация на младите фермери в България и производител на биохумус, пред вестник „Гласът на фермера“
Интервюто взе Ангел Върбанов
– Господин Димитров, Вие сте един от пионерите в отглеждането на калифорнийски червеи и производството на биохумус в България. Дълги години като че ли нямахте особена конкуренция и изведнъж страната полудя. Всички започнаха да кандидатстват за подпомагане с проекти за калифорнийски червеи. С какво ще обясните този бум?
– На първо място увеличението на фермите за калифорнийски червеи е поради това, че се повиши и потреблението на биохумус в България. Това увеличение на потреблението е вследствие на бурното увеличение на биологичните ферми в България, които са основният потребител на биохумуса.
Обстоятелството, че много фермери кандидатстваха по програмата „Млад фермер” с калифорнийски червеи , е обусловено от икономически причини. Най-важното е, че вложението за стартиране на една такава ферма ипечалбата, която то носи, са значително по-добри в сравнение с това да сесъздаде някаква друга ферма – било тя животновъдна, или растениевъдна.
Не е без значение и фактът , че ферма за калифорнийски червеи може да се създаде в рамките на няколко седмици, докато при другите този период е значително по-дълъг. За съжаление, кандидатстването по "Млад фермер" при някои претенденти е свързано и с възможността да се правят измами. Имам предвид случаите, когато се закупуват значително по-малко от
необходимото количество червеи, които се разполагат на необходимата за
отговаряне на условията на мярката площ. По този начин кандидатите мамят най-вече себе си, защото компрометират още в самото начало бизнеса си, от който иначе биха могли да печелят много добре.
Този казус обаче е в компетенциите на ДФЗ и се надявам оттам да разкриват измамите и да не допускат за одобрение такива кандидати.
Да, като че ли фермите за калифорнийски червеи станаха прекалено много, но бих искал да изтъкна две много големи ползи от това производство за България.
На първо място, колкото повече биохумус се произвежда и употребява в страната, толкова по-голяма част от зеленчуците и плодовете, произведени унас, ще са по-екологично чисти и по-здравословни. А това означава, че всички ние ще консумираме по-здравословни храни.
Второто, немаловажно предимство е екологичният ефект. Фермите за калифорнийски червеи са вид "пречиствателни станции" за
животински торове, който са най-големият замърсител в света. Мога да дам нагледни примери заплюсовете и минусите – и от екологична, и от практическа гледна точка.
В селата, в които няма ферми за калифорнийски червеи , но се отглеждат
животни, т.е. има органични замърсители, каквито са животинските торове, се случва следното. Този тор или се мие директно в кравефермата и се изхвърля в канализацията за отпадни води , а оттам попада в реките и замърсява водите, или се извозва и се изхвърля безразборно покрай пътища, ниви и дерета, като пак замърсява околната среда. В най-добрия случай животинският тор се извозва до регламентираното за това сметище, но това пак не разрешава проблема за неговото "обезвреждане" като вредител на околната среда.
Когато обаче в селото има ферма, или още по-добре ферми, за калифорнийски червеи, то този тор се взима директно от фермите за крави например и се извозва до фермите за калифорнийски червеи и се преработва от тях до един не само незамърсяващ околната среда, но и много полезен тор, с който се произвеждат качествени , чисти и здравословни храни.
– Какво е състоянието днес в бизнеса с отглеждане на калифорнийски червеи? Действително ли има такова голямо производство и такъв голям пазар?
– Да, наистина вече в България се произвеждат големи количества биохумус, но и големи се употребяват . Основните потребители са биопроизводителите, а те се увеличават. Като цяло пазар за биохумуса има. Аз лично нямам непродадени количества.Много колеги обаче не могат да си продадат продукцията. Намирането на пазар зависи най-вече от качеството на продукцията. За да има ефект от нея и да си заслужава цената, тя трябва да е качествена. В момента има много измамници, които продават биохумус на ниски цени, но това не е истински биохумус. За да е такъв, той трябва да се състои 100% от екскременти на червеи. А за да е така, трябва да има необходимото количество червеи в лехите. Много малко клиенти обаче обръщат внимание на това. Повечето гледат в интернет най-ниската цена или най-близкия до него продавач, но най-често при тези случаи парите им са хвърлени на вятъра за нещо, от което няма да имат необходимия ефект.
– Смятате ли че европейските програми за субсидиране са направени по най-подходящия начин за българските условия?
– Като цяло рамката за европейските програми се пише в Брюксел и тя е най-изгодна за големите държави, които са с най-силното лоби. Ще се конкретизирам. Защо тютюнопроизводителите няма да получават европейски субсидии? Ами защото големите държави не произвеждат тютюн и нямат полза от това.След като се напишат обаче регламентите, изцяло от нас зависи как ще представим нашата ПРСР и наредбите, от което зависи дали ще са най-подходящи за българските условия. Именно затова е много важно, когато те се пишат, да се вслушват в гласа на българския фермер и на тези, които го представляват, а именно на асоциациите и съюзите.
– Вие сте председател на „Националната асоциация на младите фермери в България”. На какво разчитат младите ви колеги у нас и какво трябва да
направи държавата за тях?
– Смятам, че не трябва само да чакаме какво държавата ще направи за нас, по-важно е ние какво ще направим за нея.Като цяло обаче младите фермери в Европа са малко и затоваси има причини, най-вече икономически. Именно затова има мярка за привличане на млади фермери, която се прилага в цяла Европа. Това е бившата мярка 112. Ние като асоциация смятаме, че бюджетът по тази мярка през новия програмен период 2014 – 2020 г. е много малък и че той трябва да се увеличи поне двойно.
Другото много важно нещо е как ще се разпише мярката и наредбата, за да се финансират само реални млади фермери, които трайно да се занимават със селско стопанство.
Източник : fermera.bg
Калифорнийските червеи не търпят нашенските измамници !!!
Ако количеството им във фермата е малко, биохумусът е менте!!!
Димитър Димитров, председател на Националната асоциация на младите фермери в България и производител на биохумус, пред вестник „Гласът на фермера“
Интервюто взе Ангел Върбанов
– Господин Димитров, Вие сте един от пионерите в отглеждането на калифорнийски червеи и производството на биохумус в България. Дълги години като че ли нямахте особена конкуренция и изведнъж страната полудя. Всички започнаха да кандидатстват за подпомагане с проекти за калифорнийски червеи. С какво ще обясните този бум?
– На първо място увеличението на фермите за калифорнийски червеи е поради това, че се повиши и потреблението на биохумус в България. Това увеличение на потреблението е вследствие на бурното увеличение на биологичните ферми в България, които са основният потребител на биохумуса.
Обстоятелството, че много фермери кандидатстваха по програмата „Млад фермер” с калифорнийски червеи , е обусловено от икономически причини. Най-важното е, че вложението за стартиране на една такава ферма ипечалбата, която то носи, са значително по-добри в сравнение с това да сесъздаде някаква друга ферма – било тя животновъдна, или растениевъдна.
Не е без значение и фактът , че ферма за калифорнийски червеи може да се създаде в рамките на няколко седмици, докато при другите този период е значително по-дълъг. За съжаление, кандидатстването по "Млад фермер" при някои претенденти е свързано и с възможността да се правят измами. Имам предвид случаите, когато се закупуват значително по-малко от
необходимото количество червеи, които се разполагат на необходимата за
отговаряне на условията на мярката площ. По този начин кандидатите мамят най-вече себе си, защото компрометират още в самото начало бизнеса си, от който иначе биха могли да печелят много добре.
Този казус обаче е в компетенциите на ДФЗ и се надявам оттам да разкриват измамите и да не допускат за одобрение такива кандидати.
Да, като че ли фермите за калифорнийски червеи станаха прекалено много, но бих искал да изтъкна две много големи ползи от това производство за България.
На първо място, колкото повече биохумус се произвежда и употребява в страната, толкова по-голяма част от зеленчуците и плодовете, произведени унас, ще са по-екологично чисти и по-здравословни. А това означава, че всички ние ще консумираме по-здравословни храни.
Второто, немаловажно предимство е екологичният ефект. Фермите за калифорнийски червеи са вид "пречиствателни станции" за
животински торове, който са най-големият замърсител в света. Мога да дам нагледни примери заплюсовете и минусите – и от екологична, и от практическа гледна точка.
В селата, в които няма ферми за калифорнийски червеи , но се отглеждат
животни, т.е. има органични замърсители, каквито са животинските торове, се случва следното. Този тор или се мие директно в кравефермата и се изхвърля в канализацията за отпадни води , а оттам попада в реките и замърсява водите, или се извозва и се изхвърля безразборно покрай пътища, ниви и дерета, като пак замърсява околната среда. В най-добрия случай животинският тор се извозва до регламентираното за това сметище, но това пак не разрешава проблема за неговото "обезвреждане" като вредител на околната среда.
Когато обаче в селото има ферма, или още по-добре ферми, за калифорнийски червеи, то този тор се взима директно от фермите за крави например и се извозва до фермите за калифорнийски червеи и се преработва от тях до един не само незамърсяващ околната среда, но и много полезен тор, с който се произвеждат качествени , чисти и здравословни храни.
– Какво е състоянието днес в бизнеса с отглеждане на калифорнийски червеи? Действително ли има такова голямо производство и такъв голям пазар?
– Да, наистина вече в България се произвеждат големи количества биохумус, но и големи се употребяват . Основните потребители са биопроизводителите, а те се увеличават. Като цяло пазар за биохумуса има. Аз лично нямам непродадени количества.Много колеги обаче не могат да си продадат продукцията. Намирането на пазар зависи най-вече от качеството на продукцията. За да има ефект от нея и да си заслужава цената, тя трябва да е качествена. В момента има много измамници, които продават биохумус на ниски цени, но това не е истински биохумус. За да е такъв, той трябва да се състои 100% от екскременти на червеи. А за да е така, трябва да има необходимото количество червеи в лехите. Много малко клиенти обаче обръщат внимание на това. Повечето гледат в интернет най-ниската цена или най-близкия до него продавач, но най-често при тези случаи парите им са хвърлени на вятъра за нещо, от което няма да имат необходимия ефект.
– Смятате ли че европейските програми за субсидиране са направени по най-подходящия начин за българските условия?
– Като цяло рамката за европейските програми се пише в Брюксел и тя е най-изгодна за големите държави, които са с най-силното лоби. Ще се конкретизирам. Защо тютюнопроизводителите няма да получават европейски субсидии? Ами защото големите държави не произвеждат тютюн и нямат полза от това.След като се напишат обаче регламентите, изцяло от нас зависи как ще представим нашата ПРСР и наредбите, от което зависи дали ще са най-подходящи за българските условия. Именно затова е много важно, когато те се пишат, да се вслушват в гласа на българския фермер и на тези, които го представляват, а именно на асоциациите и съюзите.
– Вие сте председател на „Националната асоциация на младите фермери в България”. На какво разчитат младите ви колеги у нас и какво трябва да
направи държавата за тях?
– Смятам, че не трябва само да чакаме какво държавата ще направи за нас, по-важно е ние какво ще направим за нея.Като цяло обаче младите фермери в Европа са малко и затоваси има причини, най-вече икономически. Именно затова има мярка за привличане на млади фермери, която се прилага в цяла Европа. Това е бившата мярка 112. Ние като асоциация смятаме, че бюджетът по тази мярка през новия програмен период 2014 – 2020 г. е много малък и че той трябва да се увеличи поне двойно.
Другото много важно нещо е как ще се разпише мярката и наредбата, за да се финансират само реални млади фермери, които трайно да се занимават със селско стопанство.
Източник : fermera.bg
вторник, 13 май 2014 г.
Млади фермери подписват договори с ДФЗ по мярка 112 на ПРСР
ДФЗ подписва договори с млади фермери по мярка 112 на ПРСР
Общо 409 са одобрените проекти по мярка 112 „Създаване на стопанства на млади фермери” от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР)
Започна подписването на договори по мярка „Млад фермер“, обявиха от Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ). Общо 409 са одобрените проекти по мярка 112 „Създаване на стопанства на млади фермери” от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР). Субсидиите за тях са 10 млн. евро или 19,96 млн. лв.
Голяма част от средствата ще отидат за отглеждане на градински домати и краставици, гъби и орехи. Одобрени са и проекти за отглеждане на птици, лешници, бадеми, овощни и костилкови насаждения, а също и за създаване на разсадници за трайни насаждения. Сред предложенията има такива за купуване на пчелни семейства, създаване на ферми за калифорнийски червеи, както и за отглеждане на дребен и едър рогат добитък.
Проектите, спечелили финансиране, са избрани сред 2 800 предложения. От ДФЗ уточняват, че внесените проекти са обработвани в условията на ограничен бюджет - след предварително оценяване и класиране по критериите, заложени в Приложение № 1 на Наредба № 9 за мярка 112.
Предимство имаха проектите, които са изцяло в сектор животновъдство, стопанствата за биопроизводство или в процес на преход към биопроизводство, младите фермери, кандидатствали или планиращи да кандидатстват по мярката за агроекология, както и тези, получили образование или обучение в селскосто стопанство. Допълнително точки имаше и за проекти от областите Благоевград, Варна, Габрово, Кърджали, Ловеч, Перник. Разград, Силистра, Смолян и София.
Източник : Fermer.bg
четвъртък, 19 септември 2013 г.
За дофинансиране на Мярка 112 и 141 от Националния бюджет !!! ПЕТИЦИЯ
Уважаеми г-н Министър на Земеделието и Храните,
Уважаеми г-н Зам. Министър на Земеделието и Храните,
с настоящата петиция изразяваме искането си ЗА ОБЯВЯВАНЕ НА ЗАПОВЕД за стартиране на прием на проекти по Мярка 112 и 141 през 2013 г. за наддоговаряне и то с максималния размер на предвидените бюджети, както е записано в РЕШЕНИЕ № 167 от 08.03.2013г. на МС на РБ, т.е. 48,895 млн. лв. по мярка 112 и 5,280 млн. лв по мярка 141.
За да се осигурят тези средства е възможно да използвате например дофинансиране от Националния бюджет вместо Вашето правителство да ги раздава на спортни федерации, първолаци и държавни структури с непрозрачно управление и неточно планиране и разходване на финансови средства и бюджет. Влагането на тези средства под формата на проекти на млади фермери има характер на инвестиция, от която може да се очаква определена възвръщаемост под формата например на повече данъци, осигуровки, ДДС и т.н. и затова смятаме, че е напълно обосновано да се вложат държавни средства в мярка 112 и 141 вместо в други абсолютно непрозрачни дейности и структури!
На Ваше място бихме направили бърза оценка и съпоставка на вложените средства и усилия от фермерите, които имат желание да кандидатстват към общата сума на очаквания бюджет преди да се начудите дали да пуснете мярката или не. Все пак тази информация ще Ви помогне да вземето по-правилно и информирано решение! Също така, можете да направите кратък обзор на обявената от Вас и ръководеното от Вас Министерство информация в публичното пространство, с която ни уверявате, че подготвяте стартиране на мярката и забавянето на старта се дължи на това, че в МЗХ и ДФЗ работят по въпроса! ИЗЛИЗА, ЧЕ НЕ РАБОТЯТ А СЕ ЧУДЯТ КАКВО ДА ПРАВЯТ! МОЖЕТЕ ЛИ ДА ОПРОВЕРГАЕТЕ ТОВА ТВЪРДЕНИЕ?
ЗА ТОВА НАШЕ ИСКАНЕ НАСТОЯВАМЕ С ЦЕЛ ДА СЪХРАНИМ И РАЗВИЕМ ПОМИНЪКА СИ, който Вие, Вашите предшественици и Вашите служители всячески се опитвате да ликвидирате, КАТО НИ ЛЪЖЕТЕ, ПОДВЕЖДАТЕ и най-малкото НЕ ЖЕЛАЕТЕ ДА КОМУНИКИРАТЕ С НАС ДО ПОСЛЕДНИЯ МОМЕНТ!!!
АКО НАСТОЯЩОТО ИСКАНЕ НЕ БЪДЕ ИЗПЪЛНЕНО В СРОК ОТ 2 СЕДМИЦИ:
ДЕКЛАРИРАМЕ, ЧЕ ЩЕ ПРЕДПРИЕМЕМ ВСИЧКИ ВЪЗМОЖНИ НАЧИНИ ЗА ЗАЩИТА НА ПРАВАТА И ИНТЕРЕСИТЕ СИ. ЩЕ ИНФОРМИРАМЕ ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ ЗА ПОДИГРАВКАТА С НАС, ЩЕ ОБЯВИМ ГРАЖДАНСКО НЕПОДЧИНЕНИЕ ПРЕД МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ, КАТО ПОДАДЕМ СИМВОЛИЧЕН ПРОЕКТ И ПЕТИЦИЯ ЗА ОТВАРЯНЕ НА МЯРКАТА, ЩЕ ПОДАДЕМ СИГНАЛ ДО ГЛАВНА ПРОКУРАТУРА ЗА ИЗМАМА И ВЪВЕЖДАНЕ В ЗАБЛУЖДЕНИЕ, ЩЕ ЗАВЕДЕМ СЪДЕБНИ ДЕЛА СРЕЩУ ДЪРЖАВАТА В ЛИЦЕТО НА МЗХ И ДФЗ, КАТО ЩЕ ПРЕТЕНДИРАМЕ, КАКТО ЗА РЕАЛНО ПРЕТЪРПЕНИТЕ ЩЕТИ, ТАКА И ЗА БЪДЕЩИ ПРОПУСНАТИ ПОЛЗИ. ЩЕ БЛОКИРАМЕ ПЪТИЩА И МАГИСТРАЛИ …
С (малкото останало) Уважение:
Общност на стартитиращите млади фермери и полупазарни стопанства
18.09.2013 г.
http://www.peticiq.com/112_iskane
НИЕ ПОДКРЕПЯМЕ МЛАДИТЕ ФЕРМЕРИ !!!
Уважаеми г-н Зам. Министър на Земеделието и Храните,
с настоящата петиция изразяваме искането си ЗА ОБЯВЯВАНЕ НА ЗАПОВЕД за стартиране на прием на проекти по Мярка 112 и 141 през 2013 г. за наддоговаряне и то с максималния размер на предвидените бюджети, както е записано в РЕШЕНИЕ № 167 от 08.03.2013г. на МС на РБ, т.е. 48,895 млн. лв. по мярка 112 и 5,280 млн. лв по мярка 141.
За да се осигурят тези средства е възможно да използвате например дофинансиране от Националния бюджет вместо Вашето правителство да ги раздава на спортни федерации, първолаци и държавни структури с непрозрачно управление и неточно планиране и разходване на финансови средства и бюджет. Влагането на тези средства под формата на проекти на млади фермери има характер на инвестиция, от която може да се очаква определена възвръщаемост под формата например на повече данъци, осигуровки, ДДС и т.н. и затова смятаме, че е напълно обосновано да се вложат държавни средства в мярка 112 и 141 вместо в други абсолютно непрозрачни дейности и структури!
На Ваше място бихме направили бърза оценка и съпоставка на вложените средства и усилия от фермерите, които имат желание да кандидатстват към общата сума на очаквания бюджет преди да се начудите дали да пуснете мярката или не. Все пак тази информация ще Ви помогне да вземето по-правилно и информирано решение! Също така, можете да направите кратък обзор на обявената от Вас и ръководеното от Вас Министерство информация в публичното пространство, с която ни уверявате, че подготвяте стартиране на мярката и забавянето на старта се дължи на това, че в МЗХ и ДФЗ работят по въпроса! ИЗЛИЗА, ЧЕ НЕ РАБОТЯТ А СЕ ЧУДЯТ КАКВО ДА ПРАВЯТ! МОЖЕТЕ ЛИ ДА ОПРОВЕРГАЕТЕ ТОВА ТВЪРДЕНИЕ?
ЗА ТОВА НАШЕ ИСКАНЕ НАСТОЯВАМЕ С ЦЕЛ ДА СЪХРАНИМ И РАЗВИЕМ ПОМИНЪКА СИ, който Вие, Вашите предшественици и Вашите служители всячески се опитвате да ликвидирате, КАТО НИ ЛЪЖЕТЕ, ПОДВЕЖДАТЕ и най-малкото НЕ ЖЕЛАЕТЕ ДА КОМУНИКИРАТЕ С НАС ДО ПОСЛЕДНИЯ МОМЕНТ!!!
АКО НАСТОЯЩОТО ИСКАНЕ НЕ БЪДЕ ИЗПЪЛНЕНО В СРОК ОТ 2 СЕДМИЦИ:
ДЕКЛАРИРАМЕ, ЧЕ ЩЕ ПРЕДПРИЕМЕМ ВСИЧКИ ВЪЗМОЖНИ НАЧИНИ ЗА ЗАЩИТА НА ПРАВАТА И ИНТЕРЕСИТЕ СИ. ЩЕ ИНФОРМИРАМЕ ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ ЗА ПОДИГРАВКАТА С НАС, ЩЕ ОБЯВИМ ГРАЖДАНСКО НЕПОДЧИНЕНИЕ ПРЕД МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ, КАТО ПОДАДЕМ СИМВОЛИЧЕН ПРОЕКТ И ПЕТИЦИЯ ЗА ОТВАРЯНЕ НА МЯРКАТА, ЩЕ ПОДАДЕМ СИГНАЛ ДО ГЛАВНА ПРОКУРАТУРА ЗА ИЗМАМА И ВЪВЕЖДАНЕ В ЗАБЛУЖДЕНИЕ, ЩЕ ЗАВЕДЕМ СЪДЕБНИ ДЕЛА СРЕЩУ ДЪРЖАВАТА В ЛИЦЕТО НА МЗХ И ДФЗ, КАТО ЩЕ ПРЕТЕНДИРАМЕ, КАКТО ЗА РЕАЛНО ПРЕТЪРПЕНИТЕ ЩЕТИ, ТАКА И ЗА БЪДЕЩИ ПРОПУСНАТИ ПОЛЗИ. ЩЕ БЛОКИРАМЕ ПЪТИЩА И МАГИСТРАЛИ …
С (малкото останало) Уважение:
Общност на стартитиращите млади фермери и полупазарни стопанства
18.09.2013 г.
http://www.peticiq.com/112_iskane
НИЕ ПОДКРЕПЯМЕ МЛАДИТЕ ФЕРМЕРИ !!!
вторник, 17 септември 2013 г.
ПЕТИЦИЯ !!!!
ВСЕКИ, КОЙТО ИСКА МОЖЕ ДА ПОДПИШЕ ПЕТИЦИЯТА !!!!
http://www.peticiq.com/a_cry_for_help
"Бих желал с настоящата петиция да Ви запозная с тревогите и надеждите на над сто млади земеделски производители от Старозагорска област/при поискване мога да предоставя личните им данни и подписи/.
Става въпрос за откриване или неоткриване на прием по мярка 112 от ПРСР-насочена към създаване на стопанства на млади фермери-единствената частна мярка,по която средствата са безвъзмездни,по която млади хора-от 18 до 40 години с помощта на средствата от ЕС могат да стартират свой собствен фермерски бизнес или да наследят и развият този на родителите си…
В отминалите години на програмният период 2007-2013г. , 112 мярка е ЛЮБИМАТА ДИСКРИМИНИРАНА МЯРКА от българската администрация и бюрокрация -напр.-по тази мярка ,макар че има винаги засилен интерес,бюджетът е съвсем скромен за разлика от други –напр. част от горските или 141 ,които имат голям бюджет,но никакъв интерес,тази МЯРКА ВИНАГИ Е ПОД ВЪПРОС-ДАЛИ ДА Я „ПУСНАТ” ИЛИ НЕ ,това е мярката, в която се внасят най-много и най-безумни изисквания-напр. правителството на ГЕРБ ,за да пусне мярката през 2012г. увеличи ДВОЙНО всички изисквания към желаещите и то само ДВА месеца преди кандидатстване,а след това, въпреки протестите на организациите на младите фермери пренасочи останалите средства към „общинските”мерки-прословутото девето изменение,това е и мярката ,която бе извадена от БЕЗПЛАТНОТО изготвяне на проекти от Службата за съвети в земеделието и която е обвързана с ФАТАЛЕН СРОК на регистрация като земеделски производител-14 месеца-след изтичането му вече е невъзможно да кандидатстваш по нея и пр.
Относно възможността за прием по тази мярка още през месец март с РЕШЕНИЕ №167 от 08.03.2013г.МС на РБ се дава съгласие за наддоговаряне на бюджети по мерки от ПРСР,като максималният размер на бюджета за приема не може да надвишава: 48 895 000 лв, представляващи 19% от размера на договорената финансова помощ по мярка 112 „Създаване на стопанства на млади фермери” от ПРСР /2007-2013/ и се упълномощава ИД на ДФЗ да открие прием по мярката.
Това се отнася за всички мерки по ПРСР и Рибарство и аквакултури,но незнайно защо другите мерки са с открит прием,а 112-не.
В актуализирания индикативен график за прием на заявления по марка 112 „Създаване на стопанства на млади фермери“ е предвидено да се кандидатства в периода от 2 до 20 септември,но към момента няма заповед за прием…
Това накратко са фактите свързани с възможността за прием по мярка 112.
Сега желая да Ви запозная с пътят,който са изминали тези над сто млади фермера -те са започнали своята подготовка още от м.март-веднага след публикуване на РЕШЕНИЕ№ 167 и индикативният график за прием по мерките по ПРСР за 2013г.
Искам да подчертая,че тези млади хора съвсем не сами са свършили по-долу описаните стъпки-те са ангажирали финансово,физически и психически най-малко –родителите си,както и родителите на съпруга,съпругата,следователно зад тези сто млади фермери стоят поне още 500/петстотин/ човека …
Кандидатите започват да се готвят за прием по мярката от март 2013г.,като до днес те са похарчили -в най-добрият случай-само с корнишони,без животни-около 8500-10 000лева,а ако са комбинирали с животни-двойно повече и са били ангажирани през цялото време,както с административни процедури,така и с чисто физическото засаждане,отглеждане ,продажба на културите…
И вместо прием по мярката ,следва едно изявление на пресцентъра на Министерството на земеделието и храните в което се казва, че експертите от Управляващия орган на ПРСР, Дирекция „Развитие на селските райони“ изготвят анализ, който ще бъде представен на ресорния зам.-министър Явор Гечев,като се очаква да бъде изготвен преглед на състоянието на бюджета и да се определи свободния ресурс, който може да бъде договорен, както и направленията за инвестиции.
ОТ ИМЕТО НА НАД ПЕТСТОТИН ЧОВЕКА ОТ СТАРОЗАГОРСКА ОБЛАСТ,А СИГУРНО НАД ДЕСЕТ ХИЛЯДИ В ЦЯЛАТА СТРАНА, ПРИЗОВАВАМЕ ПРАВИТЕЛСТВОТО -направете всичко възможно и невъзможно ,за да се обяви в най-скоро време прием по мярката,защото това е единствената действена агитация,това е единственият начин да се покаже на хората,че правителството милее за обикновеният човек,че то иска да помогне на младите хора да преодолеят последиците от тежката стопанска криза,че то е готово да покаже на практика какво е солидарност и справедливост и че желае да осигури работа ,бъдеще и сбъдване на мечтите на младите хора и няма да позволи те да бъдат прокудени в чужбина.
Ако това не бъде извършено
ДЕКЛАРИРАМЕ ,ЧЕ ЩЕ ПРЕДПРИЕМЕМ ВСИЧКИ ВЪЗМОЖНИ НАЧИНИ ЗА ЗАЩИТА НА ПРАВАТА И ИНТЕРЕСИТЕ СИ-ЩЕ ИНФОРМИРАМЕ ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ ЗА ПОДИГРАВКАТА С НАС,ЩЕ ОБЯВИМ ГРАЖДАНСКО НЕПОДЧИНЕНИЕ ПРЕД МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ,КАТО ПОДАДЕМ СИМВОЛИЧЕН ПРОЕКТ И ПЕТИЦИЯ ЗА ОТВАРЯНЕ НА МЯРКАТА,ЩЕ ПОДАДЕМ СИГНАЛ ДО ГЛАВНА ПРОКУРАТУРА ЗА ИЗМАМА И ВЪВЕЖДАНЕ В ЗАБЛУЖДЕНИЕ,ЩЕ ЗАВЕДЕМ СЪДЕБНИ ДЕЛА СРЕЩУ ДЪРЖАВАТА В ЛИЦЕТО НА МЗХ И ДФЗ,КАТО ЩЕ ПРЕТЕНДИРАМЕ КАКТО ЗА РЕАЛНО ПРЕТЪРПЕНИТЕ ЩЕТИ,ТАКА И ЗА НЕИМУЩЕСТВЕНИ ТАКИВА,ЩЕ БЛОКИРАМЕ ПЪТИЩА И МАГИСТРАЛИ….
ПРИЗОВАВАМЕ ВСИЧКИ ЗАСЕГНАТИ МЛАДИ ФЕРМЕРИ,КОИТО СЕ ГОТВЯТ ДА ПОДАДАТ ПРОЕКТИ ПО МЯРКА 112 ОТ ПРСР ЗА 2013Г. ДА СЕ СВЪРЖАТ С НАС, ЗА ДА МОЖЕМ ДА ДАДЕМ ДОСТОЕН ОТПОР НА МАШИНАЦИИТЕ НА БЮРОКРАЦИЯТА-0898543632
ОБАЖДАЙТЕ СЕ-СЕГА Е ВРЕМЕТО ДА ЗАЩИТИМ ИНТЕРЕСИТЕ СИ,ЖИВОТА И МЕЧТИТЕ СИ!!!"
http://www.peticiq.com/a_cry_for_help
http://www.peticiq.com/a_cry_for_help
"Бих желал с настоящата петиция да Ви запозная с тревогите и надеждите на над сто млади земеделски производители от Старозагорска област/при поискване мога да предоставя личните им данни и подписи/.
Става въпрос за откриване или неоткриване на прием по мярка 112 от ПРСР-насочена към създаване на стопанства на млади фермери-единствената частна мярка,по която средствата са безвъзмездни,по която млади хора-от 18 до 40 години с помощта на средствата от ЕС могат да стартират свой собствен фермерски бизнес или да наследят и развият този на родителите си…
В отминалите години на програмният период 2007-2013г. , 112 мярка е ЛЮБИМАТА ДИСКРИМИНИРАНА МЯРКА от българската администрация и бюрокрация -напр.-по тази мярка ,макар че има винаги засилен интерес,бюджетът е съвсем скромен за разлика от други –напр. част от горските или 141 ,които имат голям бюджет,но никакъв интерес,тази МЯРКА ВИНАГИ Е ПОД ВЪПРОС-ДАЛИ ДА Я „ПУСНАТ” ИЛИ НЕ ,това е мярката, в която се внасят най-много и най-безумни изисквания-напр. правителството на ГЕРБ ,за да пусне мярката през 2012г. увеличи ДВОЙНО всички изисквания към желаещите и то само ДВА месеца преди кандидатстване,а след това, въпреки протестите на организациите на младите фермери пренасочи останалите средства към „общинските”мерки-прословутото девето изменение,това е и мярката ,която бе извадена от БЕЗПЛАТНОТО изготвяне на проекти от Службата за съвети в земеделието и която е обвързана с ФАТАЛЕН СРОК на регистрация като земеделски производител-14 месеца-след изтичането му вече е невъзможно да кандидатстваш по нея и пр.
Относно възможността за прием по тази мярка още през месец март с РЕШЕНИЕ №167 от 08.03.2013г.МС на РБ се дава съгласие за наддоговаряне на бюджети по мерки от ПРСР,като максималният размер на бюджета за приема не може да надвишава: 48 895 000 лв, представляващи 19% от размера на договорената финансова помощ по мярка 112 „Създаване на стопанства на млади фермери” от ПРСР /2007-2013/ и се упълномощава ИД на ДФЗ да открие прием по мярката.
Това се отнася за всички мерки по ПРСР и Рибарство и аквакултури,но незнайно защо другите мерки са с открит прием,а 112-не.
В актуализирания индикативен график за прием на заявления по марка 112 „Създаване на стопанства на млади фермери“ е предвидено да се кандидатства в периода от 2 до 20 септември,но към момента няма заповед за прием…
Това накратко са фактите свързани с възможността за прием по мярка 112.
Сега желая да Ви запозная с пътят,който са изминали тези над сто млади фермера -те са започнали своята подготовка още от м.март-веднага след публикуване на РЕШЕНИЕ№ 167 и индикативният график за прием по мерките по ПРСР за 2013г.
Искам да подчертая,че тези млади хора съвсем не сами са свършили по-долу описаните стъпки-те са ангажирали финансово,физически и психически най-малко –родителите си,както и родителите на съпруга,съпругата,следователно зад тези сто млади фермери стоят поне още 500/петстотин/ човека …
Кандидатите започват да се готвят за прием по мярката от март 2013г.,като до днес те са похарчили -в най-добрият случай-само с корнишони,без животни-около 8500-10 000лева,а ако са комбинирали с животни-двойно повече и са били ангажирани през цялото време,както с административни процедури,така и с чисто физическото засаждане,отглеждане ,продажба на културите…
И вместо прием по мярката ,следва едно изявление на пресцентъра на Министерството на земеделието и храните в което се казва, че експертите от Управляващия орган на ПРСР, Дирекция „Развитие на селските райони“ изготвят анализ, който ще бъде представен на ресорния зам.-министър Явор Гечев,като се очаква да бъде изготвен преглед на състоянието на бюджета и да се определи свободния ресурс, който може да бъде договорен, както и направленията за инвестиции.
ОТ ИМЕТО НА НАД ПЕТСТОТИН ЧОВЕКА ОТ СТАРОЗАГОРСКА ОБЛАСТ,А СИГУРНО НАД ДЕСЕТ ХИЛЯДИ В ЦЯЛАТА СТРАНА, ПРИЗОВАВАМЕ ПРАВИТЕЛСТВОТО -направете всичко възможно и невъзможно ,за да се обяви в най-скоро време прием по мярката,защото това е единствената действена агитация,това е единственият начин да се покаже на хората,че правителството милее за обикновеният човек,че то иска да помогне на младите хора да преодолеят последиците от тежката стопанска криза,че то е готово да покаже на практика какво е солидарност и справедливост и че желае да осигури работа ,бъдеще и сбъдване на мечтите на младите хора и няма да позволи те да бъдат прокудени в чужбина.
Ако това не бъде извършено
ДЕКЛАРИРАМЕ ,ЧЕ ЩЕ ПРЕДПРИЕМЕМ ВСИЧКИ ВЪЗМОЖНИ НАЧИНИ ЗА ЗАЩИТА НА ПРАВАТА И ИНТЕРЕСИТЕ СИ-ЩЕ ИНФОРМИРАМЕ ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ ЗА ПОДИГРАВКАТА С НАС,ЩЕ ОБЯВИМ ГРАЖДАНСКО НЕПОДЧИНЕНИЕ ПРЕД МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ,КАТО ПОДАДЕМ СИМВОЛИЧЕН ПРОЕКТ И ПЕТИЦИЯ ЗА ОТВАРЯНЕ НА МЯРКАТА,ЩЕ ПОДАДЕМ СИГНАЛ ДО ГЛАВНА ПРОКУРАТУРА ЗА ИЗМАМА И ВЪВЕЖДАНЕ В ЗАБЛУЖДЕНИЕ,ЩЕ ЗАВЕДЕМ СЪДЕБНИ ДЕЛА СРЕЩУ ДЪРЖАВАТА В ЛИЦЕТО НА МЗХ И ДФЗ,КАТО ЩЕ ПРЕТЕНДИРАМЕ КАКТО ЗА РЕАЛНО ПРЕТЪРПЕНИТЕ ЩЕТИ,ТАКА И ЗА НЕИМУЩЕСТВЕНИ ТАКИВА,ЩЕ БЛОКИРАМЕ ПЪТИЩА И МАГИСТРАЛИ….
ПРИЗОВАВАМЕ ВСИЧКИ ЗАСЕГНАТИ МЛАДИ ФЕРМЕРИ,КОИТО СЕ ГОТВЯТ ДА ПОДАДАТ ПРОЕКТИ ПО МЯРКА 112 ОТ ПРСР ЗА 2013Г. ДА СЕ СВЪРЖАТ С НАС, ЗА ДА МОЖЕМ ДА ДАДЕМ ДОСТОЕН ОТПОР НА МАШИНАЦИИТЕ НА БЮРОКРАЦИЯТА-0898543632
ОБАЖДАЙТЕ СЕ-СЕГА Е ВРЕМЕТО ДА ЗАЩИТИМ ИНТЕРЕСИТЕ СИ,ЖИВОТА И МЕЧТИТЕ СИ!!!"
http://www.peticiq.com/a_cry_for_help
вторник, 27 август 2013 г.
Продажба на червен калифорнийски червей !
#биотор_от_ЧКЧ
Ферма за биотор и червен калифорнийски червей с.Брестак !
Предлагаме размножителен материал от червен калифорнийски червей с отлична гъстота.
В размножителния материал влизат :
Издаваме на документ оказващ произхода, вида и фермата от която сте закупили размножителния материал.
Фермата е регистрирана, като животновъден обект и притежава всички необходими разрешителни и права за отглеждане и развъждане на червен калифорнийски червей.
За контакти и повече информация :
0885/711-213 - Диан Дянков
biotorove@abv.bg
biotorove.brestak/info
http://biotorove.blogspot.com/
Ферма за биотор и червен калифорнийски червей с.Брестак !
Предлагаме размножителен материал от червен калифорнийски червей с отлична гъстота.
В размножителния материал влизат :
- Възрастни червеи (полово зрели)
- Млади червеи
- Новоизлюпени
- Кокони
Издаваме на документ оказващ произхода, вида и фермата от която сте закупили размножителния материал.
Фермата е регистрирана, като животновъден обект и притежава всички необходими разрешителни и права за отглеждане и развъждане на червен калифорнийски червей.
За контакти и повече информация :
0885/711-213 - Диан Дянков
biotorove@abv.bg
biotorove.brestak/info
http://biotorove.blogspot.com/
сряда, 3 април 2013 г.
МЯРКА 112 МЛАД ФЕРМЕР ЩЕ БЪДЕ ОТВОРЕНА ЗА БЕНЕФИЦИЕНТИ ОТ 27.05.2013г. ДО 14.06.2013г.
Индикативен график 2013 г. може да изтеглите от тук :
http://prsr.government.bg/
четвъртък, 28 февруари 2013 г.
Продажба на червен калифорнийски червей за 2013 г.
Започваме продажба на размножителен материал от червен калифорнийски червей ! САМО СЕГА ЗА КОЛИЧЕСТВА ОТ 100 м2 БЕЗПЛАТНО UV ЗАЩИТЕНО ПОЛИПРОПИЛЕНОВО ПЛАТНО НЕОБХОДИМО ЗА ИЗГОТВЯНЕТО НА ВАШАТА ФЕРМА !!!
При проявен интерес моля използвайте формата за контакти.
При проявен интерес моля използвайте формата за контакти.
Продажба на червен калифорнийски червей
Ферма за биотор и червен калифорнийски червей обявява за продажба до 200 квадратни метра размножителен материал. Леглата не са разделяни през изминалата година. Плътността е максимална за квадратен метър. Над 100 000 на легло !
сряда, 6 февруари 2013 г.
Технология за отглеждане на ЧКЧ
Технология за отглеждане на ЧКЧ
Лумбрикофермите се изграждат на открито върху леко наклонени отцедливи терени с цел създаване на аеробни условия в лехите с червеите или на закрито. Червеите се отглеждат в легла. Няколко легла paзпoлoжени едно до друго образуват леха. Прието е едно легло да е широко 1 м., а дълго 2 м, тоест 2 кв.м. Дължината на лехата зависи от броят на леглата и терена с който разполагаме.. По този начин лехата добива вид на легло и преминаваме към нейното захранване.
Поставяме около 10 см оборски тор, който задължително трябва да е с нормално рН. След това прибавяме червеите и общата дебелина достига 20 см.
За да се подържат 20 градуса температура и тъмнина, леглата трябва да се покрият с материя, която да ги предпазва от затопляне през лятото.Ние използваме слама.
четвъртък, 31 януари 2013 г.
Условия за отглеждане на червеите
Условия за отглеждане на червеите
При отглеждане на Червеният Калифорнийски червей трябва да бъдат поддържани определени условия за развитие от които по-важни са: температура, влага, киселиност, светлина и др.
- Температура
Най-добрата температура за развитие и активност на червеите е 20 градуса Целзий. Критична за тях е температурата над 33 градуса, при която умират. През зимния период червеите в леглата се защитават от ниските температури с пoлaгане на дебел слой оборски тор, който достига до 50 см. - Влажност
Най-оптималната влажност за активност на червите е 65- 70 %. За това леглата ежедневно се навлажняват в зависимост от климатичните условия. Ако органичната материя изсъхне то тогава те напускат леглото и преминават в почвата, при което трайно се загубват от лехите. Прекалено голямата влага също не е добре. Трябва да се проверява и най- долния слой да не е прогизнал и дали има добро отичане на леглата. Задължителна проверка се прави и след продължителен дъжд. Не трябва да се допуска в леглата да се задържа вода и да се образуват ЛОКВИ, т.к. червеите ще загинат. - Киселиност
Oрганичната материя която служи за храна на червеите трябва да има неутрална реакция. Когато е кисела червеите напускат леглото или умират. За измерване на рН и температурата производителят трябва да разполага с уреди по всяко време. - Светлина
Светлината е вредна за червеите, особено ултравиолетовите лъчи. В тази връзка е желателно леглата да се покриват или отглеждането да става в закрити помещения.
Разделяне на леглата с Червен Калифорнийски червей
При отпимални условия след 3 месеца броят на червеите в леглото нараства двойно.
Разделянето се прави по следния начин:
Леглото се захранва с 5 см органичен тор. За период от 2 до 5 дни червеите от долния слой преминават в новия. Рано сутрин захранката се вдига от старото легло и се прехвърля в предварително подготвената нова леха, където вече има поставена органична материя с дебелина 10 см. Това се повтаря два пъти.
вторник, 22 януари 2013 г.
вторник, 8 януари 2013 г.
неделя, 28 октомври 2012 г.
МНОГО ВАЖНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПРОМЕНИ В МЯРКА 112
Следната информация за промени в мярка 112 "Създаване на стопанства на млади фермери" от ПРСР и очаквания период за стартиране на приема на проекти по мярката е публикувана в рубрика "Актуално" на сайта на МЗХ (www.mzh.government.bg):
По МЯРКА 112 „СЪЗДАВАНЕ НА СТОПАНСТВА НА МЛАДИ ФЕРМЕРИ“ измененията са наложени във връзка с препоръки на Европейската комисия и с оглед пренасочване на ограничения финансов ресурс към най-ефективните и гарантиращи резултати кандидати. От друга страна се засилва и подкрепата за по-слабо развитите сектори и тези, които са ориентирани към опазване на околната среда. Създават се критерии за оценка на постъпилите заявления с цел насочване на ограниченият бюджет по мярката към новите приоритети.
Едни от основните изменения са свързани с увеличаване на първоначалните икономически единици (ИЕ) при кандидатстване от 2 на 4 ИЕ и въвеждане на изискване за доказване с документ за собственост/аренда/наем на земята в цялото стопанство към момента на кандидатстване, а не само за ИЕ, с които се кандидатства. Променя се стъпката за увеличаване на стопанството, изразена в икономическите единициот 1 на 1.5 ИЕ, като за всяка нова стъпка ще се изплащат 2 500 евро безвъзмездна финансова помощ по мярката. По този начин минималният размер на стопанството към момента на отчитане на бизнес плана е 8,5 ИЕ. Бизнес планът се разработва за период от 5 години, като задължителните инвестиции в движими и недвижими материални активи се увеличават на 5 000 евро от сумата на първото плащане – 12 500 евро, и 2 000 евро от второто плащане към периода за проверка, заявен от младия фермер. Изпълнението на бизнес плана ще се проверява най-рано на третата година и не по-късно от петата година от стартиране на дейността, като са предвидени и текущи проверки за спазване на коректното му изпълнение и особено спазване на размера на минималните ИЕ, налични при стартиране на дейността, както и дали е достигнато минималното увеличение на земеделското стопанство с минимум 4.5 ИЕ в сравнение с първоначалното състояние.
Въвежда се допълнителен приоритет за кандидатите, които имат завършено средно или висше образование в областта на земеделието, ветеринарната медицина или аграрната икономика, или сертификат за завършен 150 часов курс в същите области.
Приоритет при оценка на заявленията ще се дава и на млади фермери, които са сертифицирани за биологично производство, в процес на преход или с намерение за развиване на биологично земеделие, както и такива, които вече са подали заявление или са заявили намерение за кандидатстване по мярка 214 „Агроекологични плащания“.
С предимство ще се ползват също така фермери, които ще развиват дейност в сектор „Животновъдство“.
Въвежда се предимство за кандидати от областите Благоевград, Варна, Габрово, Кърджали, Ловеч, Разград, Силистра, Смолян, София и Перник.
По време на изпълнение на бизнес плана младите фермери ще могат да извършват изменения на заложените инвестиции, дейности и цели, но само след подаване на мотивирано и обосновано заявление за промяната до ДФ „Земеделие“ – РА и сключване на анекс към подписания договор за предоставяне на финансова помощ. За извършването на малки промени, като промяна на култури в растениевъдството или промяна в порода или вид в животновъдството, без това да води до промяна от един в друг сектор и обратното, или промяна в ИЕ, е необходимо само писмено уведомление до ДФ „Земеделие“ – РА. Остава задължението за водене на счетоводство.
Предвижда се приемът на заявления по мярка 112 „Създаване на стопанства на млади фермери“ да започне в края на месец юли.
Едни от основните изменения са свързани с увеличаване на първоначалните икономически единици (ИЕ) при кандидатстване от 2 на 4 ИЕ и въвеждане на изискване за доказване с документ за собственост/аренда/наем на земята в цялото стопанство към момента на кандидатстване, а не само за ИЕ, с които се кандидатства. Променя се стъпката за увеличаване на стопанството, изразена в икономическите единициот 1 на 1.5 ИЕ, като за всяка нова стъпка ще се изплащат 2 500 евро безвъзмездна финансова помощ по мярката. По този начин минималният размер на стопанството към момента на отчитане на бизнес плана е 8,5 ИЕ. Бизнес планът се разработва за период от 5 години, като задължителните инвестиции в движими и недвижими материални активи се увеличават на 5 000 евро от сумата на първото плащане – 12 500 евро, и 2 000 евро от второто плащане към периода за проверка, заявен от младия фермер. Изпълнението на бизнес плана ще се проверява най-рано на третата година и не по-късно от петата година от стартиране на дейността, като са предвидени и текущи проверки за спазване на коректното му изпълнение и особено спазване на размера на минималните ИЕ, налични при стартиране на дейността, както и дали е достигнато минималното увеличение на земеделското стопанство с минимум 4.5 ИЕ в сравнение с първоначалното състояние.
Въвежда се допълнителен приоритет за кандидатите, които имат завършено средно или висше образование в областта на земеделието, ветеринарната медицина или аграрната икономика, или сертификат за завършен 150 часов курс в същите области.
Приоритет при оценка на заявленията ще се дава и на млади фермери, които са сертифицирани за биологично производство, в процес на преход или с намерение за развиване на биологично земеделие, както и такива, които вече са подали заявление или са заявили намерение за кандидатстване по мярка 214 „Агроекологични плащания“.
С предимство ще се ползват също така фермери, които ще развиват дейност в сектор „Животновъдство“.
Въвежда се предимство за кандидати от областите Благоевград, Варна, Габрово, Кърджали, Ловеч, Разград, Силистра, Смолян, София и Перник.
По време на изпълнение на бизнес плана младите фермери ще могат да извършват изменения на заложените инвестиции, дейности и цели, но само след подаване на мотивирано и обосновано заявление за промяната до ДФ „Земеделие“ – РА и сключване на анекс към подписания договор за предоставяне на финансова помощ. За извършването на малки промени, като промяна на култури в растениевъдството или промяна в порода или вид в животновъдството, без това да води до промяна от един в друг сектор и обратното, или промяна в ИЕ, е необходимо само писмено уведомление до ДФ „Земеделие“ – РА. Остава задължението за водене на счетоводство.
Предвижда се приемът на заявления по мярка 112 „Създаване на стопанства на млади фермери“ да започне в края на месец юли.
Абонамент за:
Публикации (Atom)






.jpg)




